Krzysztof Grzelczyk Krzysztof Grzelczyk
196
BLOG

Żołnierze nadal wyklęci

Krzysztof Grzelczyk Krzysztof Grzelczyk Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 8

Święto Żołnierzy Wyklętych od kilku lat wpisuje się w krajobraz naszych miast. Odbywają się uroczystości na cmentarzach, wystawy, wydarzenia z udziałem grup rekonstrukcyjnych, uroczyste apele, marsze, a także organizowany w kilkudziesięciu miastach Polski, a także na Grodzieńszczyźnie i Wileńszczyźnie bieg Tropem Wilczym. 1 marca wielu Polaków wywiesi na swoich domach flagi narodowe. Wiedza o żołnierzach powojennego podziemia antykomunistycznego jest coraz większa.

Nikogo też nie zdziwiło, kiedy w ubiegłym roku młodzież z I liceum Ogólnokształcącego przy ul. Poniatowskiego we Wrocławiu na patrona szkoły w głosowaniu wybrała Danutę Siedzikównę „Inkę”, sanitariuszkę ze słynnego oddziału majora Łupaszki. Dziewczyna po okrutnym ubeckim śledztwie została zamordowana w wieku zaledwie 16 lat. Jakże piękny gest jej współczesnych rówieśników, którzy w jej patriotycznej postawie widzą wzór do naśladowania. Wybór uczniów potwierdzony został również opinią rodziców i nauczycieli.

Mija rok, a I LO we Wrocławiu nadal nie wprowadza tej decyzji w życie. Podobno w wyniku negatywnych opinii docierających z zewnątrz i od byłych absolwentów szkoły. Czyżby przypomniał im się dawny patron I LO – komuszy generał Karol Świerczewski? Może czas już przyjąć do wiadomości, że tamtą epokę nazywamy słusznie minioną.

I jak to jest, że rok temu dyrektor szkoły decyzję uczniów zaaprobowała, a dzisiaj wicedyrektor ją kwestionuje? Może organ założycielski, czyli Miasto, przyjrzy się niesubordynacji swoich pracowników. Warto też zastanowić się nad skutkami społecznymi postawy reprezentowanej przez wicedyrektor szkoły, która ignoruje zatwierdzoną wcześniej opinię uczniów. Z jakim przekonaniem wejdą oni w dorosłe życie, co do wartości danego słowa?

 

 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura